İzmit’e 51 yıl sonra kadın belediye başkanı

İzmit için güzel olan umut veren bir gelişme var. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde hangi parti kazınırsa kazansın İzmit’e 1968’de belediye başkanı seçilen merhum Leyla Atakan’dan sonra ilk kez bir kadın belediye başkanı hizmet edecek.

Türkiye’de yeni bir seçim rüzgarı… Ekonomik sıkıntılar, siyasi ve sosyal meseleler; bu kez rüzgarın coşkulu esmesini sağlamadı. Eski seçimlere oranla daha sakin geçen seçim süreci 31 Mart 2019’da tamamlanmış olacak. Geçen zaman içerisinde neredeyse tüm siyasilerin kampanyalarını izledim. Yerel seçimlere Türkiye’de her zaman parti başkanlarının, başbakanların dahil olduğu görülmüştür. Bu kez Cumhurbaşkanımız daha fazla dahil oldu. Öyle ki  yerel seçim adeta iktidar savaşına dönüştü. Buradan da anlıyoruz ki merkezi yönetim şekli oturmuş durumda. “Yerelde yerinde yönetimin esas alınması” artık böyle bir cümle kurmak gereksiz.

Hal böyle olunca da tek tek aday aday bakmaya gerek yok, hangi parti kazanır ona bakmak gerek. Artık hayırlısı…

İzmit için güzel olan umut veren bir gelişme var. Hangi parti kazınırsa kazansın İzmit’e 1968’de belediye başkanı seçilen merhum Leyla Atakan’dan sonra ilk kez bir kadın belediye başkanı hizmet edecek.

Bu gerçekten gurur verici bir tablo.

Türkiye’de kadının iş dünyasında olması, siyasette olmasına dair verilen sözler; hep kağıt üzerinde kalmış. Partilerin tüzüklerinde ‘En az % 30 kadın aday olacaktır’ diye ibareler var. Ancak uygulamada hiç de böyle olmamış. Bu seçimlerde oranlara baktığımızda CHP % 5, AKP % 2, MHP % 2, İyi Parti % 2, Saadet % 1 oranında kadın belediye başkan adayı göstermiş. 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Yani tam 85 yıl önce!

Bu günkü tablo gerçekten hazin!

Türkiye nüfusuna baktığınızda; TÜİK 2018 sonuçlarında cinsiyet dağılımı şöyle: 50,2 erkek, 49,8 kadın. Ancak temsile baktığınızda kadınları erkekler temsil ediyor hayatın her aşamasında. Kadına iş dünyası, siyasette hatta bizim sektörümüzde reklam dünyasında bile yeterince yer verilmiyor, imkan tanınmıyor. Bizim ilimizde reklam sektöründe kadın girişimci olarak mücadele edenlerin sayısı benim dışımda yanlış bilmiyorsam 2, 3 değil yani…

Bu durumda bizim İzmit belediye başkan adaylarımız gerçekten çok önemli. Toplamda 8 partinin aday gösterdiği İzmit’te 3 partinin başkan adayı kadın. AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Azize Sibel Gönül, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Hürriyet Kaplan ve DSP İzmit Belediye Başkan Adayı Hülya Yıldırım. Seçim kampanyalarına bakılırsa AK Parti veya CHP ipi göğüsleyen parti olacak.

Bence kim olursa olsun kazanan kadın olacak.  51 yıl sonra yeniden bir kadın belediye başkanımız olacak. Çok heyecan verici değil mi? Umarım bizdeki bu güzel örnek, tüm illere, ilçelere sirayet eder. Nüfusun yarı yarıya olduğu bir ülke de kadınların istihdamda yer alması için mücadele ettiğimiz bir Türkiye’de en azından aday sayımız da eşit olur.

Biliyorum bir reklamcı gözüyle kampanyaları değerlendirmem gerekirdi şu kadarını söyleyelim; 2 partinin de siyasi kampanyalarında büyük eksikler, büyük hatalar vardı. Belki başka bir yazıda buna değerlendirebiliriz. Her şeye rağmen sonuçta kadın gücünün seçimi kazanacak olması beni mutlu ettiği için detaylarla boğulmamak gerek diye düşümdüm.

Hayırlı olsun İzmit.