Reklamda doğru içerik şart mıdır?

Neden böyle bir başlık? Çünkü ne yazık ki “reklam”ı “yalan” gibi algılayanlar var. Ve hatta bunlar marka sahipleri, ürün satıcıları, firma sahipleri vb. Kesin bilgi olarak paylaşalım; Ne kadar reklam yaparsak yapalım, bir markanın sadece iyi olduğunu söyleyerek onun iyi olamayacağı açıktır. Yapması gereken gerçekten iyi olmaktır. Markanızın ne demesi gerektiğini belirledikten sonra ne yapması gerektiğini de belirleyin.  

Markaların eylemleri, söyledikleri sözlerden daha çok kabul görür. Müşterilerin marka deneyimi, markanın reklam sloganlarından daha etkilidir. Her zaman bu böyleydi bundan sonrada böyle olacaktır. Bu nedenle doğru içerik her zaman kraldır.

İçerik hazırlanırken şu soruyu bir kenara not edin; İnsanlar sizi niye seçsin?

Ürününüz size göre şahane olabilir, ya da verdiğiniz hizmet kusursuz. Ancak yarattığınız ürün ya da hizmet birinin hayatına dokunuyor mu birine bir şey söylüyor mu? Yararlı, eğlenceli, ya da güzel mi?

Günümüzde her içerik sosyal, akışkan ve birbirine bağlanabiliyor.  Bir marka tüketicisini hangi iletişim aracında keşfederse etsin eğer marka bu araçta yeterince etkileyiciyse, bir açık hava reklamı Facebook ya da İnstagramda beğeni düğmesini tıklatabilir. Yeni bir sürü arkadaş getirebilir. Ya da tüketici, radyoda duyduğu güzel bir sloganı gazetede okuduğunda bunu başkalarıyla paylaşma ihtiyacı duyacaktır. İnsanları kendi aralarında konuşturacak eğlenceli içerikler yaratmak ne kadar büyüleyici değil mi? Burada şunu belirtmek gerek kir ki; içerik bazen iyi yazılmış bir metin, bazen iyi çekilmiş fotoğraf bazen de iyi uygulanmış bir tabela olabilir. 

Mesela;  internette sosyal medya hesabınızda yarattığınız iyi bir içerik bir anda tüm televizyonlarda, gazetelerde ve hatta tanıtım filmlerinde yer alabilir.  Buna en iyi örnek Bitlis Tatvan Van Gölü Ortaokulu Görsel sanatlar Öğretmeni Sevda öğretmen.

Ünlü ressamların tabloların öğrencilerine tanıtmak için yaptığı etkinliği izlemeyen varsa hala yazık! Hemen sosyal medyada viral olan görüntüler izleyin.  Müthiş bir yaratıcılık ve sonuç; içerik iyi olunca tüm ana haber kanalları gazeteler, en çok tıklanan haber sitelerinde haber oldu.

Kim bilir daha kimlere ilham olacak.

Eğer sunduğunuz içerik iyiyse markanız için yeni hedef kitleleri yaratabilirsiniz.

Aslında önemli olan reklamcınızın, sizin markanız hikâyesini iyi anlatmasıdır. Sizin hikâyenizi iyi anlaması özümsemesi ve insanlara doğru aktarması önemlidir. Sizin markanın hikâyesinde kendinden bir şeyler bulanlar bir daha asla sizin markanızı bırakmayacaktır. Çünkü insanlar geçmişten beri hikâye anlatmayı ve dinlemeyi severler. Herkesin hayatı romandır mesela.

Sizce neden Facebook ve İnstagramda hikâye var. Yani oradaki “hikâye” ismi hikâyeden koyulmamıştır değil mi?

Önemli olan hikâyenizle markanızın aynı olması, “-mış gibi” değil. Örtüşmüyorsa kaybetmeye mahkûmsunuz, yok o hikâye “siz”seniz emin olun daha çok hikayeler içinde yer alacaksınız…